eHotele.com Baza hoteli. Prezentacje hoteli. Podróże

Tanie linie lotnicze

15 lutego 2019

Tanie linie lotnicze

Tanie linie lotnicze – lowcost airlines  – to linie lotnicze oferujące loty pasażerskie po względnie niższych cenach niż tradycyjne linie lotnicze. Obniżenie cen biletów lotniczych jest możliwe dzięki obniżeniu kosztów obsługi lotu (lądowanie na tańszych terminalach lotniskowych) oraz zrezygnowaniu z wielu usług dla pasażerów, oferowanych w ramach opłat za przelot w tradycyjnych liniach lotniczych (np. posiłki i napoje na pokładzie, czasopisma, dostęp od filmów, muzyki, oraz pełnej obsługi bagażu) a także narzuceniu ostrych ograniczeń ilości bagażu. W liniach lowcost zmniejszono także do minimum liczbę członków załogi oraz skrócono czas pobytu na lotniskach. Tanie linie lotnicze zazwyczaj charakteryzują się także jednolitą flotą samolotów oraz znacznie większą ilością miejsc siedzących dla pasażerów w samolotach (mniejsze odstępy między kolejnymi rzędami foteli).

Tanie linie lotnicze  – lowcost airlines – bardzo aktywnie korzystają ze strategii różnicowania cen. Niektóre z tanich linii lotniczych zmieniają ceny biletów nawet kilkukrotnie w ciągu jednego dnia! Uśredniając zmiany cen, można powiedzieć, że nim mniej dni do wylotu, tym bilety są droższe. Jednak bilety nie drożeją jednostajnie. Dosyć często zdarzają się znaczne, ale krótkotrwałe obniżki cen w ostatnich tygodniach poprzedzających lot. Jest to związane z kontrolą wskaźnika load factor – czyli ze staraniem sprzedania jak największej ilości dostępnych miejsc siedzących. Jak pokazują analizy ekonomiczne działalności tanich przewoźników, wielu z nich udało się obniżyć koszty działalności w porównaniu do tradycyjnych linii lotniczych nawet o 40 do 60%!

 Historia tanich linii lotniczych  zaczęła się w Stanach Zjednoczonych, gdzie pierwszym tego typu przewoźnikiem były Pacific Southwest Airlines. Z europejskich linii lowcost jako pionierów możemy wskazać linii RYANAIR (tanie loty od 1991) oraz EASYJET (tanie loty od 1995).

Bardzo istotnym rezultatem działalności tanich linii lotniczych, jest zwiększenie konkurencji na rynku biletów lotniczych poprzez oferowanie dumpingowo tanich biletów lotniczych. Promocje biletów lotniczych zaczynały się nawet od 1 PLN lub 1 $ za bilet lotniczy. Miało to na celu przejecie rynku i eliminacja słabszej konkurencji.  Spowodowało to reakcję tradycyjnych linii lotniczych, które zaczęły szukać oszczędności, przygotowywać ciekawsze oferty dla pasażerów i rezultacie oferować tańsze bilety. Ostateczni skutek jest taki, że tradycyjne bilety lotnicze z roku na rok tanieją.

Wyszukiwarka biletów lotniczych  Bilety lotnicze dla firm Obsługa podróży służbowych Polish Travel Quo Vadis